Panevėžio r. TAU klausytojai lankėsi Kaune
Lapkričio 29-ąją Smilgių ir Gustonių TAU klausytojai gėrėjosi nuostabiais ispaniškais flamenko šokiais Panevėžio muzikiniame teatre, o gruodžio 2-ąją vėl kartu lankėsi Kaune.
„Gyvenimas – kaip didelė simfonija“, – tokiais M.K.Čiurlionio žodžiais pasitiko TAU studentus bene žinomiausio Lietuvos dailininko ir kompozitoriaus muziejaus darbuotojai. Jaunutė gidė su meile ir išmanymu vedė mus didžiojo menininko gyvenimo ir kūrybos takais takeliais tai priartindama jį prie mūsų, tai iškeldama į dvasines, kvapą gniaužiančias aukštumas, verčiančias ir mūsų sielas kilstelti, išskleisti sparnus taip, kaip Čiurlionio paukštis jo fantastiškuose muzikiniuose paveiksluose... Susitikimas su Čiurlioniu jo šventovėje Kaune buvo ne tik savotiška mūsų TAU fakulteto studentų duoklė Čiurlionio metams, bet daugeliui tikras atradimas... Nežiūrint garbaus klausytojų amžiaus, dalis čia apsilankė pirmą kartą, o tie, kurie kažkada yra čia buvę, dabar didžiojo menininko kūrinius pamatė brandaus žmogaus akimis.
Trumpam stabtelėjome reprezentacinėje Kauno miesto Vienybės aikštėje, kurioje matėme Nepriklausomybės metais atstatytą J.Zikaro Laisvės paminklą, Amžinosios ugnies aukurą, žymių žmonių biustus. Nusifotografavome prie paminklo „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“, kuris pastatytas iš akmenų, suvežtų iš įvairių Lietuvos vietų, kuriose buvo pralietas kovotojų už Tėvynės laisvę kraujas. Vieno iš TAU klausytojų teigimu, paminkle yra įmūryti ir trys akmenys iš Smilgių apylinkių.
Vėliau M.Žilinsko galerijoje dalyvavome edukaciniame užsiėmime „Skambant Oginskio polonezui...“. Maloniai sutikti galerijos darbuotojų, vėl leidomės į naują pažinimo kelionę. Šį kartą garsios ir daug nusipelniusios Lietuvos kultūrai Oginskių giminės keliais. Sužinojome, kad vienas iš šios giminės atstovų – Mykolas Oginskis – globojo ir iki savo gyvenimo pabaigos rėmė M.K. Čiurlionį. Įdomiausia buvo paskutinė edukacinės programos dalis, kai visi klausytojai, tyliai skambant polonezui, tušu ir plunksna, naudodamiesi M.K.Oginskio „Priesakais sūnui“ turėjo sukurti ir užrašyti priesakus sau, savo vaikams ar anūkams... Nuostabu, kad TAU klausytojai aktyviai kūrė, o vėliau kai kurie net dalijosi savo mintimis su bendramoksliais. Vieno iš TAU klausytojų užrašytas priesakas sau, manau, tiktų visiems studentams: „Nepamiršk, kad judėjimas, minčių pratybos – tai sveikata ir ėjimas į priekį...“
Po edukacinės programos laisvą laiką leidome įvairiai: vieni lankėsi M.Žilinsko galerijoje esančiose Egipto ir dailės salėse, žavėjosi nuostabiais kilimais, indais, kiti ramiai meditavo šalia galerijos esančioje Kauno Šv.arkangelo Mykolo bažnyčioje ar vaikštinėjo po renovuojamą Laisvės alėją, užkandžiavo kavinukėse...
Po valandos mūsų rūpestingasis vairuotojas Gediminas pasuko į Botanikos sodą. Nors metų laikas čia lankytis ne pats geriausias, tačiau ten, didžiausioje Lietuvos oranžerijoje, buvo kuo pasigrožėti. Botanikos sode pamatėme ne tik didelę egzotinių augalų kolekciją, bet ir didžiausią naujieną – gyvų tropinių drugelių parodą, kuri sužavėjo visus.
Turininga išvyka į Kauną TAU studentams suteikė galimybę susipažinti su dviejų neeilinių Lietuvos kultūros ir istorijos asmenybių – M.K.Čiurlionio ir K.Oginskio – kūryba ir gyvenimu. Grįžome dvasiškai pakylėti, praturtinę savo vidinį pasaulį, praplėtę kultūrinį akiratį bei dar labiau suartėję. Atsisveikindami TAU studentai geru žodžiu minėjo Panevėžio rajono TAU įkūrėjus bei džiaugėsi geranoriško ir atidaus vairuotojo Gedimino dėmesingumu vyriausiajai mūsų išvykos dalyvei 86 metų Onutei.
ALDUTĖ VAIČIŪNIENĖ, PANEVĖŽIO R. TAU SMILGIŲ FAKULTETO DEKANĖ